Řecké památky

S trochou nadsázky se dá říct, že teplé slunné počasí s průzračně čistým mořem najdete skoro všude. Jsou to právě památky, samozřejmě v kombinaci s výše zmíněným, co z Řecka činí jednu z nejoblíbenějších turistických destinací na světě. Nikde jinde na světě totiž nespatříte to, co tady- antickou kulturu ve své dokonalosti.

Kdo by neznal athénskou Akropoli s její dominantou, Parthenónem, chrámem bohyně moudrosti Athény, který je starý dva a půl tisíce let. Bohužel se do dnešních dnů nedochovala desetimetrová socha bohyně, která chrámu vévodila.

Když utečeme z Athén, naše kroky mohou směřovat do bájných Mykén, které jsou rájem archeologů. Za jejich objev vděčíme H. Schlemannovi, který je znám svým objevem Tróji. Jedním z nejzachovalejších center prastaré Mykénské civilizace je i Nestrovův palác, jehož zachovalé trosky leží na pobřeží Messénie. Zdi tohoto komplexu byly netradičně tvořeny pouze opracovanými kameny spojenými hlínou.

Stavby hodné vidění a obdivu nalezneme i na Rhodu. Vzácnými vykopávkami se můžeme pokochat v archeologickém muzeu a Paláci Velmistrů, který zde stojí od 14. století (po explozi, která ho zničila, byl zrekonstruován v 20.st.). Pokud rytířské kultuře opravdu holdujete, na Akropoli města Lindos můžete obdivovat pevnost řádu Johanitů (a mnoho dalších památek- Lindos má opravdu co nabídnout).

Pro vyznavače tajemna má po tisíce let co nabídnout i Delfská Věštírna, kde je odkrytých archeologických památek doslova moře.

Asi nemá smysl vyjmenovávat všechna slavná a krásná místa, která mají čím oslovit i historii milující turisty. Zmiňme například ještě Olympii, kde se nacházel jeden z divů starověkého světa, socha Dia ze slonoviny a zlata, kterou má na svědomí možná největší sochař všech dob, Feidiás. Pokud se chcete častěji vyskytovat v okolí takových drahocenných památek nevyčíslitelné hodnoty, třeba navíc s neposednými dětmi, rozhodně neopomíjejte před dovolenou sjednat pojištění odpovědnosti s pořádným limitem plnění, protože jinak vás mohou čekat nemilé chvíle (a desetiletí placení dluhů).

Posted in Řecká historie by admin at Duben 1st, 2011.

Comments are closed.