Řecko

Ať už na pevnině nebo na četných ostrovech v jeho okolí, v Řecku byla po tisíce let pěstována ta nejrozvinutější evropská civilizace, která zplodila velké filozofy, vytvořila nadčasovou kulturu a vždy byla rájem na zemi. Dnes si můžeme krásy Řecka vychutnat my všichni, protože jde o zemi zaslíbenou turismu, a to díky nepřebernému množství jedinečných starobylých památek i slunnému podnebí a čistému moři.

Řecko je relativně velký stát, má oproti ČR zhruba dvojnásobnou rozlohu. Hustota zalidnění je však mnohem menší a obyvatel v této krásné zemi žije přibližně stejně, jako u nás. Ač z nejvyššího pohoří, Olympu, pocházejí známí starověcí bohové v čele s Diem, dnes je Řecká populace křesťanská (ortodoxní větev). Kromě pevniny na jihu balkánského poloostrova se Řecko rozkládá i na četných ostrovech, z nichž některé jsou téměř u břehů Malé Asie.

Krajina a díky ní i zdejší podnebí, jsou velmi rozmanité. Hlavním důvodem je kontrast mezi přímořskými oblastmi s horkými léty a mírnými zimami a hornatého vnitrozemí, jehož klima je velmi drsné.

Pro pozorování tohoto věčného souboje si můžeme ukázat Athény, hlavní město Řecka. Ty jsou vystavěny právě na pomezí mezi klimatem přímořským a horským. Výsledkem je, že sever Athén má drsný vnitrozemský ráz počasí, kdežto na jihu je situace mnohem slunnější a příjemnější.

Řecko má rozmanitou faunu i flóru, mnoho krásných ostrovů, letovisek i historicky cenných míst, která stojí za to navštívit. Proto je Řecko vhodné téměř pro všechny. Naplno uspokojí zhýčkané středoevropany, kterým nabízí vyspělou kulturu a služby (Řecko je bezpečná země a člen EU, ale cestovní pojištění by i zde mělo být samozřejmostí), milovníkům vody a slunce bude připadat jako pravý ráj na zemi a pro turisty, kteří touží po poznání, má připraveno tolik krás, jako žádná jiná země.

V Řecku se platí Eurem, jak asi všichni dobře jejich z nedávných problémů s ekonomikou víme, mluví se moderní řečtinou a píše se alfabetou, ale jako správná turistická velmoc vás obslouží i se znalostí angličtiny nebo s ochotou se domluvit „rukama-nohama“.

Posted in Řecká historie by admin at Duben 1st, 2011.

Comments are closed.