Rhodos

Pověst, která se k tomuto ostrovu váže, říká, že Rhodos je vlastnictvím boha slunce, Hélia. Ten dostal tento ostrov jako náhradu za to, že na Olympu pro něj není místo. To se stalo tak, že v době rozdělování Olympu mezi ostatní bohy putoval Hélios poslušně po nebesích a nemohl se dělení zúčastnit.

Ostrov leží v Egejském moři a (prý i díky péči boha slunce) je považován za nejkrásnější ostrov, který vody tohoto moře obklopují. Zároveň je Rhodos dost velký, největší z ostrovů Dodekánes a jeden z největších ostrovů Řecka. Díky své výhodné poloze se vždy těšil velké politické i obchodní síle. Jak už to tak u řeckých ostrovů bývá, je Rhodos velmi hornatý, protkaný hustou sítí říček, překypující překrásnými plážemi. Moře snese ty nejpřísnější srovnání, protože je azurové a perfektně čisté. Samozřejmostí je množství památek, které můžete obdivovat. Ekonomický ruch se zde soustředí hlavně kolem rybolovu, pěstování oliv a vinařství.

Nejvýraznějším letoviskem, které je žel bohu trochu přeplněné turisty, je hlavní město, které nese stejný název jako ostrov. Město je relativně velké (80 000 obyvatel) a jeho dominantou je kamenné opevnění, které ohraničuje historické jádro město. Další památky tu nesou dva hlavní vlivy- turecké a rytířské. Rytířské řády na ostrově ve středověku hojně operovali a Turkové mu dlouho vládli.

Turisté si pochvalují i Údolí motýlů, ve kterém se naskýtá pohled na mračna motýlů, kteří jsou sem lákáni aromatickou pryskyřicí, jež je vylučována Ambroněmi. Vůně je podobná oblíbené vanilce, ale vstup je zpoplatněn (cca 5 eury).

Nejlepším dopravním prostředkem je opět skútr. Dejte si jen pozor, zda mají provozovatelé půjčoven řádně sjednané pojištění. Platí zde povinnost nosit helmu a na jihu ostrova nenajdete moc benzínek, takže se nenechte překvapit a mějte v nádrži vždy dost pohonných hmot.

Posted in Řecké ostrovy by admin at Duben 1st, 2011.

Comments are closed.