Zakynthos

Mezi největší devizy tohoto ostrova patří flóra, která tu hraje všemi druhy, barvami i vůněmi. Proto je také Zakynthos znám jako ostrov vůní. Tento ostrov toho ale svým návštěvníkům nabídne ještě mnohem více, proto se řadí mezi nejoblíbenější destinace v Řecku.

Ostrov je hornatý, s relativně vysokým vrcholkem hory Vrachinas (více než 700m). Na ostrově překvapivě často prší, takže zdejší květena má dostatečný přísun vody. Hlavní město, se stejným názvem jako ostrov, je dostupné z České republiky díky leteckému spojení, které činí hlavní formu cestování na Zakynthos. Cesta není dlouhá, zhruba jako z Prahy do Brna vlakem (3 hodinky). Letovisek je mnoho, byť je ostrov relativně malý (400 kilometrů čtverečných): Alykes, Argasi, Agios Sostis, Tsilivi, Laganas, Tsilivi,…

Pokud svou dovolenou trávíte převážně opalováním u moře, možná vás potěší, že je Zakynthos nejslunnějším řeckým ostrovem, takže pozor na ochranu před UV zářením, spáleninami i dehydratací. Příroda na ostrově hraje přehršlí orchidejí, silných koření i bylin. Směsice vůní je tak omamná a silná, že se dostala i do nejznámější přezdívky, ostrov vůní.

Ve velkém zde roste hroznové víno, mandle, citrusy, olivy i fíky. Ani fauna zde není nezajímavá, a to hlavně díky ohroženým karetám obrovským, které se zde vyskytují.

Zakynthos je bohatý i na památky z dob dávno minulých. Vesnička Volines překvapí praktikováním starých řemesel, Maherad zase krásným kostelem, který je proslaven výzdobou- ikonou černé madony.

Díky průzračné vodě je ostrov ideální pro potápěče (pozor na to, zda vaše cestovní pojištění kryje potápění s přístrojem, a pokud ano, tak do jaké hloubky). Ti se mohou kochat i krásami Modré jeskyně na západě ostrova. Pro aktivní turisty může být dobrou volbou i prozkoumávání okolních ostrůvků.

Naopak, pro milovníky slunce jsou tu známé, plně vybavené a malebné pláže- Alykes, Argassi, Laganas s hnízdy karet obrovských, Gerakas, Tsilivi, Navagio,…

Pamatujte jen na to, že právě na tomto ostrově je největší nebezpečí, že vám ublíží slunce. Není vůbec žádnou raritou, když teploměr ukáže více než 40 stupňů Celsia, což je pořádný záběr na každý organismus, obzvláště na ten náš středoevropský. Pokud by se vám přece jenom mělo něco přihodit, lepší je mít sjednané cestovní pojištění, protože Evropský průkaz zdravotního pojištění vás neochrání úplně.

Posted in Řecké ostrovy by admin at Duben 1st, 2011.

Comments are closed.